Jdi na obsah Jdi na menu
 


REALITA A SAMOTNÝ BOJ

6. 11. 2009

„Pokud má člověk zvýšenou hladinu adrenalinu je mimořádně odolný vůči bolesti.
Boj proto málokdy končí po jedné ráně”

Boj v reálných podmínkách

Reálný boj, boj bez pravidel tak nějak můžeme tento boj nazvat. Dá se tato situace uměle vytvořit a tím dotyčného na boj připravit? Odpověď zní, nedá. Můžeme se jí pouze přiblížit
ale navodit ji uměle nedokážeme. Realita je tvrdá, bez pravidel, bez soucítění… Nikdo vám nepomůže, nikdo se vás nezastane, nikdo boj nepřeruší až z vás poteče krev, budete ležet bezbranní na zemi, brečet a naříkat… taková a ještě daleko strašlivější dokáže být realita...
V televizi vidíte jak zápasníci bojují v kleci skoro bez pravidel… ale je povoleno kousání, škrábání, kopání do genitálií, dloubání do očí…? Není, nic takového se nesmí. A pokud rozhodčí vidí, že by mohlo dojít ke zranění zápas přeruší… A na ulici…? Může se všechno… a rozhodčí tam nikdy nebude aby zápas přerušil…
Už proto se nedá reálný boj naučit na tréninku. Buďte si jistý, že útočník si nebude nic dělat
z vaší zdravotní újmy. Kopne vás klidně mezi nohy, vyrazí oko boxerem, řízne nožem nebo přemáchne tyčí, jen aby se lépe dostal k vašemu obsahu peněženky, nebo aby jste byl(a) po jeho vůli. Pravděpodobně útok nebudete ani čekat a útočník vás někde nebo něčím zaskočí. Právě vaše mysl bude váš největší nepřítel. Vědomí vlastní opuštěnosti, bezmocnosti spolu s prvním šokem napadení často vedou k totálnímu ochromení veškerých reakcí. Někdy může dojít i k selhání životních funkcí. Další varianta je tzv. útěková reakce. Dotyčný se snaží instinktivně co nejrychleji opustit nebezpečný prostor, i přes to, že by se kolikrát mohl účinně bránit. A co proti tomu dělat? Jak se bránit? Je dokázáno, že cvičením se dá naučit lépe bránit a zvládat stresové situace. Nejde tady jen o fyzické cvičení ale i psychické. Cvičením se tak lépe vyrovnáte nečekanému přepadení ať už verbálně nebo fyzicky. Spousta lidí si, ale bohužel myslí, že po pár letech cvičení jsou nepřekonatelní mistři.
Pravda je však taková, že i desetileté cvičení vám nezaručí, že nezpanikaříte a nebudete dělat začátečnické chyby….
Ale také se vám může podařit úspěšně ubránit i po zdolání základního kurzu sebeobrany. Hlavní je vždy předejít boji. To boj je až ta poslední možnost. A pokud už jste zahnáni do kouta, nemůžete utíkat, musíte bránit člena rodiny, verbální obrana nepomáhá, boji se nedá vyhnout a vy už nemáte jinou možnost na vybranou? Tak potom musíte Bojovat! Bojovat tak jako nikdy předtím…

Pamatuj: Nikdy se Nedívej na nepřítele jako na člověka, ale jako na cíl, který má být zničen. Vidíš-li ho jako osobu, jeho fyzické rysy mohou neblaze zasáhnout nežli posoudíš situaci. Nedívej se na něj jako na velkého svalnatého chlapa. Jakmile váháš s ohledem na jeho velikost, ať vypadá jako korba nebo jako suchar, že má velké ruce, divoký pohled apod., už si svou bitvu prohrál! Musíš ho brát jako soupeře, který může
a musí být poražen. Dovolíš-li negativním myšlenkám zasáhnout do své koncentrace, ztratíš své "ostří". Negativní myšlenky plodí váhání nejistotu a zpomalují reakční dobu. Prohrál si tak vlastně dřív než boj začal !!! Tvá první rvačka je psychologickým bojem se sebou samým. Musíš přemoci vlastní strach z toho co nepřítel může umět a udělá. Nestarej se o to co ti chce udělat, starej se o to, co uděláš ty jemu.
Někdy budeš stát proti těžšímu a silnějšímu soupeři a pokud jsi příslušnice něžného pohlaví, nedělej si iluze o vyrovnaném boji.
Neříká se pro legraci: kopni ho mezi nohy a uteč. Prostě to udělej.
V případě nejvyšší nouze použij jakoukoli špinavou techniku, jen když se zachráníš. Mám na mysli kousání, strkání prstů do očí, tahání za vlasy, náušnice...opravdu cokoli. Pokud se ti podaří paralyzovat útočníka vezmi nohy na ramena. HNED!!! Nečekej na žádnou policii. Tu můžeš zavolat i v bezpečí za rohem. Naše země má tak blbý zákony, že by odsoudili ještě tebe místo toho ,,chudáka,, !!! Pro toho kdo prohrál, nemá žádnou cenu vědět že byl v právu. Tvým jediným cílem je přežít boj, nestarat se o nějaká práva!!!,,

Když už musíte bojovat, tak do toho dejte vše co umíte!

Údery veďte na nejcitlivější místa, oči, nos, krk, solar, kopy na kolena a genitálie. Bojujte jako zvíře a nevynechejte jediné příležitosti k zasazení silného úderu. Ani žena, která je sražena k zemi a má se stát cílem sexuálního násilí ještě nemusí prohrát. Stačí se chvilkově podvolit ukázat násilníkovi, že "je po vůli" a počkat si na vhodnou příležitost k útoku. Už má ale jen jeden poslední pokus, takže musí použít nejsilnějšího útoku, který dokáže, tj. nekompromisní útok na oči. Je-li žena vystavena násilí několika útočníků je fyzická obrana zbytečná, spíš by vše zhoršila, zde je jediná možnost, znechutit se útočníkům např. pozvracením se, pokálením se, apod.

Pamatujte však, že v reálným boji se vůbec nedoporučuje kopat výše než nad pas. Je tu velké riziko, že útočník zachytí vaší nohu a svalí vás na zem. Tím se dostane do obrovské výhody. A je velká šance, že boj vyhraje.

"Pokud jste zraněni snažte se to na sobě nedát znát
Útočte na nejcitlivější místa a boj co nejrychleji ukončete"

Bolestivá místa a jejich účinky

Tyto části těla patří k nejcitlivějším na těle. Na jednu stranu může být nebezpečné na ně útočit, na stranu druhou pokud vám jde o život jsou to právě tyto místa, které mohou zastavit útočníka. Nebojte se dotyčného pořádně praštit. Muselo by jít o hodně silný a dobře mířený úder, aby došlo k usmrcení. A ten se vám v boji asi jen tak dát nepodaří. (Nemluvím o likvidačních technikách)

 • Oko - tlak palcem na oko působí velmi bolestivě. Slabý tlak způsobí slzení či chvilkové oslepnutí. Prudké píchnutí do oka vyvolá velkou bolest.
 • Nezapomeňte však, že oči jsou velice dobře chráněny víčky a reflexivními reakcemi. To znamená, že v momentě útoku se oči zavřou a hlava škubne směrem dozadu. Úder proto musí být velmi rychlý a důrazný.
 • Zevní ucho - při nárazu dlaní na zvukovod se může protrhnout bubínek. Napadený má silné hučení v hlavě.
 • Jugulární jamka (meziklíčková) - prstem tlačíme na hrtanový nerv. Snažíme se tlačit co nejhlouběji, a pak mírně tlačíme prstem ve směru hrtanu nahoru.
 • Oblast žaludku - tlak i úder na krajinu žaludeční (plexus solar), kde se paprskovitě sbíhají nervy, působí velmi bolestivě a při silnějším úderu může způsobit i ztrátu vědomí.
 • Slabiny, třísla – zasažení způsobí velmi bolestivý tlak.
 • Genitálie – zasažením genitálií je velice bolestivé a může dojít i k trvalým následkům.
 • Čelo - slabý úder dlaní způsobí otřes a přerušení myšlenkového pochodu. Silný úder může vyvolat slabý otřes mozku a velmi silný úder způsobí mdloby popř. silný otřes mozku.
 • Kořen nosu - slabý úder vyvolá mdloby, středně silný úder omráčení.
 • Konec nosu - úder způsobuje slzení, bolest, krvácení z nosu, zlomení nosní kosti.
 • Bolest při kousnutí do nosu je téměř nesnesitelná.
 • Zubní výběžek horní čelisti – úder způsobuje omráčení, bezvědomí. Silný úder může způsobit trvalé poškození zdraví popřípadě smrt.
 • Brada - slabý úder vyvolá bolest případně i omráčení a silný bezvědomí.
 • Hrtan - slabý úder způsobí omráčení, středně silný bezvědomí nebo smrt.
 • Spánky – po slabém úderu může nastat omráčení. Středně silný úder vyvolává bezvědomí. Hrozí rovněž trvalé následky s možností smrti.
 • Krční tepny - slabý úder vyvolá prudkou bolest, střední omráčení a silný představuje možnost smrtelných následků.

Tři druhy bolesti (stupně)

 1. pocit bolesti je možno vůlí zcela potlačit, částečně se prodlužují reakční doby vlivem soustředění na překonávání bolesti
 2. bolest je možno potlačit pouze s vypětím celé vůle a pouze na krátkou dobu, snaha zbavit se bolesti, uspěchané akce, horší koordinace pohybu
 3. bolest nelze ovlivnit vůlí, snaha se bolesti okamžitě zbavit, úplné poddání bolesti, mimovolné reakce, křik, svíjení, ztráta vědomí, šok, doznívání je dlouhodobé, možnost trvalých následků

Vnímavost se snižuje:

 • při afektech (zloba, zuřivost)
 • při jednání ovládaném myšlenkou mající fanatický charakter
 • při vlivu alkoholu nebo drog

Vnímavost se zvyšuje:

 • při všech afektech mající skličující charakter (strach, úzkost, nejistota)
 • při nedostatečném prohřátí organismu (pocity zimy)

Vlastní tělo jako zbraň


Hlas jako zbraň

Podle toho jak váš hlas bude znít podle toho se k vám dotyčná osoba může chovat. Komunikace mezi lidmi se stává ze 7% ze slov a jejich skutečného významu, ze 40% ze způsobu, jak jsou tato slova pronesena a z 50% z gest, postojů a mimiky, tzv. řeči těla při pronášení těchto slov.

Je jasné, že se nesnažíme křičet o pomoc pokud útočník klečí nad námi. Tím by jsme vše pouze zhoršili. Ale pokud si před nás útočník stoupne a je v dostatečné vzdálenosti. Nic vám nebrání v tom začít pořádně křičet. Musíte ale vše z rozvahou. A křičet pokud tomu je vhodná situace. Je mi jasný, že sami nevíte kdy máte křičet a kdy ne, ale musíte vždy uvažovat hlavou a svým instinktem. Např. Mám křičet a utíkat, nebo nemám křičet, protože stejně nikdo nepřijde a radši být benevolentní a pak tvrdě zaútočit.

Např. místo křičení o pomoc, se radši postavte do bojového postoje a začněte křičet. Křičet tak že se nebojíte a nekřičíte strachem, ale křičíte tak jako by před vámi stál malej kluk, který potřebuje nakopat zadek. Ten dotyčný to z Vás musí cejtit, vidět, musí dostat strach, musí si rozmyslet útok. Toto platí na typy útočníků, kteří se jeví nejistým dojmem, neví pořádně do čeho se pustili a rozhodují se jestli od útoku neupustí.

 • Mocný výkřik může být někdy dost nečekanou zbraní, kterou zastavíš útok.
 • Odradí, zbaví odvahy a dokonce může i vyděsit útočníka. Přinejmenším může způsobit, že zaváhá. Uvědomí ostatní lidi o tvé šlamastice. Nespoléhej, ale na to, že ti přijdou na pomoc, obvykle zamknou dveře bytu a strčí hlavu pod polštář. Takovou šanci (že by ti přece jen někdo mohl přijít na pomoc) však útočník musí brát v potaz, a v souladu s tím naplánovat svůj útok nebo zmizet.
 • Když už začneš křičet – nekřič nikdy o pomoc. Nebo jen jednou, dvakrát a potom např. HOŘÍ. Daleko více lidí přiběhne už kvůli zvědavosti a nezamkne byt když budete volat hoří místo o pomoc.
 • Křik prováděj s divokým, agresivním výrazem ve tváři. Uslyší tě, podívá se na tvůj obličej, a usoudí, že se pustil do něčeho na co nemá ! K této technice přidej ofensivní zlý postoj.
Zuby

Není silnější sval na lidském těle než jsou lícní kosti. Lidské tělo dokáže co se týká stisku vyvinout opravdu velmi velkou sílu. A křehký nos, uši a prsty nejsou pro zuby žádná velká překážka. A nemusíte ani chodit cvičit někam do posilovny. Ne, opravdu jde v krajní nouzi o velmi dobrou zbraň. Jejich účinky jsou devastující a pokud se útočníkovi zahryznete pořádně do nosu, prstu, ucha…. máte poté velkou šanci se z té šlamastiky a od dezorientovaného útočníka dostat a utéct. Jen pamatujte, že když už kousnete, musíte kousnout jak jen to umíte. Myslím že nic nedokáže rozzuřit více, než pořádně pošramocený nos, prsty atd. Ale PRAVDA je taková, že už ne jedné oběti to zachránilo život. A to doslova. A pokud by to i Vám mělo někdy zachránit život… stojí se nad tím, myslím ,zamyslet a zapamatovat si to. (Je jasné, že je tu otázka nakažení nějakou nemocí, infekcí apod. Ale riziko, že bude dotyčný nakažený a vy i přes to něco chytíte není zas tak velký). Hlavně nezapomeňte, že se tady bavíme o záchraně života, vašeho života a to je myslím úplně na prvním místě.

Mezi velice dobrou obranu při škrcení ze zadu jsou právě zuby. Pokud se vám podaří vsunout mezi váš krk a jeho ruku, vaší bradu (což je pro přežití v daný okamžik skoro to nejdůležitější) nebrání Vám nic v pořádné zakousnutí do jeho ruky. Aby se vám to podařilo
je dobré si pomoct rukama a snažit se ruku od vašeho krku alespoň trochu odtlačit.

Velmi dobré je se ještě snažit přitom předklonit a zároveň tahat ruku od krku. Tím můžete útočníka vyvést z rovnováhy a povolit jeho úchop. Dobré je také použít jako zbraň vaši hlavu, tím že budete co největší silou házet hlavou dozadu a snažit se zasáhnout jeho obličej a tím donutit útočníka aby vás pustil nebo trochu povolil úchop a vy jste se mohla do něj pořádně zakousnout. Pokud by vám nešlo trefit se hlavou do jeho obličeje pomozte si, chycením jeho hlavy a poté opět házejte hlavou dozadu. Nebojte se, nos oproti hlavě je hodně křehký
a Vy si v nejhorším uděláte šrám na hlavě.

Nehty

Hlavně vy dámy máte většinou dlouhé nehty a pokud ne tak stačí i krátké. Věřte že pořádné škrábnutí do oční jamky, tváře dokáže taky slušně rozhodit.

Velmi dobré je taky pořádné štípnutí. Jak do obličeje, tak stehna nebo ruky. Nejbolestivější
je obličej, vnitřní strana stehna a na ruce to je především místo mezi podpaždí a loktem.
A pokud už se rozhodnete štípat tak opět jak nejvíce to umíte…

Věci denní potřeby

Další dobrou zbraní jsou obyčejné věci co nosíte v kabelce. Jen nezapomeňte, že v momentu napadení už nebudete mít čas na hledání v kabelce co použít proti útočníkovi.

Jako velice dobré zbraně jsou:

Hřeben na vlasy

Pokud útočníkovi pořádně přejedete přes kořen nosu nebo dolní přepážku, způsobíte mu velkou bolest a nejspíše i pořádné krvácení. Toho se prosím nezalekněte a pokračujte v útoku pokud to bude třeba. Útočník si také nebude nic dělat z vaší újmy a případném krvácení.

Lak na vlasy

Už jako zbraň úderová nebo použití jako pepřový sprej. Nevím jak velký účinek to bude mít na jeho oči či ústa, ale příjemné to určitě nebude a trochu času na útěk by vám to dát taky mohlo.

Obyčejná tužka nebo propiska

Píchnutí do oka, ucha, nosu či krku by mohlo útok taky dobře zastavit.

Deštník

Dá se použít jako velice dobrá bodná zbraň nebo jako hůl a pořádně s ním útočníka přemáchnout nebo praštit do rozkroku.

Srolované noviny

Můžou taky velice dobře posloužit jako bodná zbraň. A pořádné bodnutí do obličeje určitě nebude nic příjemné.

Obyčejná taška, kabelka, batoh, flaška s pitím, knížka nebo obyčejné klíče

Mohou taky dobře posloužit na získání nějakého času na útěk nebo počátek vašeho útoku. Pokud ho přetáhnete nečekaně přes obličej určitě ho tím slušně rozhodíte.


Použijte vše co vám přijde pod ruku, kámen, klacek, odpadkový koš, písek, hlínu prostě cokoliv…. Co by mohlo pomoct zastavit útočníka. On moc dobře ví, že nemá moc času a čím déle bude útok trvat, tím se zvyšuje šance na jeho odhalení či dopadení… A pokud zjistí, že se bráníte jako zvíře, kterému jde o život, a to vám určitě půjde, může vás po prvním či druhém pokusu dostat do křoví, na zem nebo temného kouta, a nebo si celý čin rozmyslet a utéct.

Pepřový sprej

Jako nejběžnější a zároveň skoro nejlepší zbraň, hlavně pro slečny co se nevěnují žádné sebeobraně apod. je pepřový sprej, který by měla nosit u sebe KAŽDÁ žena. Opakuji každá a dovolím si říct, že i muž. Bohužel dnešní doba je úplně opačná a sprej nosí jen velmi malá skupina dívek. Je zajímavé a zároveň smutné, že pokud se dnes zeptáte deseti znásilněných žen, jestli u sebe nosí nějakou zbraň, tak devět z deseti odpoví, že ano. Většina žen prostě nevěří, že by se to mohlo stát právě jim. A to je největší chyba. Život totiž přeje připraveným. Pokud tedy žádný pepřák nevlastníte, poproste přítele, tátu nebo si sami nějaký pořiďte. Nejlepší je asi pěnový, nebo tryskový (rozstřik ve tvaru kužele, který zasáhne celý obličej najednou). Určitě vám v obchodě rádi poradí a vše vysvětlí. Seženete ho všude kde se prodávají zbraně, obranné pomůcky, nože apod. Cena se pohybuje řádově do dvou stovek. Úplně nejlepší je si koupit spreje dva. A jeden ,,vyplácat,, zkoušením a učením se s ním. Je důležité vědět jak sprej funguje. Pokud nemáte tolik finančních prostředků. Zeptejte se prodavače a ten s vámi třeba i sprej vyzkouší. Pokud ne, vyzkoušejte si ho sami tím že ho párkrát krátce zmačknete. Toto radši udělejte pokaždé s novým sprejem. Ujistíte se tak, že sprej funguje.

Pokud už budete muset sprej použít. Držte ho vždy v ruce, kterou budete mít u těla a druhou ruku budete mít zároveň nataženou a nenecháte útočníka, aby se vám dostal blíže k tělu a sprej vám vzal. Nebojte se útočníkovi nastříkat do pusy. Všude kam jen může směs zatéct tam stříkejte. Hlavní jsou oči a pak ústa. Pokud bude mít dotyčný brýle, musíte se snažit stříkat buď pod určitým úhlem tak, aby se dostal sprej do očí nebo musíte zasáhnout ústa a brýle alespoň přestříkat. Tím zhoršíte jeho viditelnost. Jako poslední varianta je brýle strhnout, ale tím se musíte dostat na krátkou vzdálenost a to může být velmi nebezpečné.


Taktické zásady pro boj a obranu s chladnou zbraní

Útoky nožem

Bývají jedni z nejnebezpečnějších. Nůž je strašně nebezpečná zbraň. Nůž je tichý, malý a přitom dokáže zabít jedním říznutím či bodnutím. Nepotřebujete žádné náboje ani povolení. Koupíte si snad všude. A proto ho může mít kdokoliv a kdekoliv. V kapse, ruce nebo rukávu. Toto vše dělá z nože tak nebezpečnou a smrtící zbraň. V žádné policejní či armádní složce nůž nechybí. V některých zemích se dokonce nůž používá na krátkou vzdálenost místo palné zbraně. Obrana proti noži je velice těžká a na 99% při ni budete zraněni. První pravidlo zní: Pokud můžete, utečte! I kdyby jste měli přijít o kufr nebo tašku, kterou sebou nesete odevzdejte ji! Nikdy se nesnažte prát s někým kdo mám nůž pokud to nebude nevyhnutelné. Váš život je to nejdůležitější! Pokud, ale nebudete mít na vybranou, musíte se bránit. První co musíte udělat je omotat si ruku nějakým oblečením. Např. mikinou, sakem, bundou. Tím si částečně ochráníte bránící ruku. Toto však většinou nestihnete. O to víc budete muset být opatrní. Základ je chytit ruku držící nůž (ne však zbrkle a za každou cenu). Musíme si držet vždy bezpečnou vzdálenost v kterou nás nebude moct útočník zasáhnout aniž by neudělal krok vpřed. Poté ve správný okamžik se pokuste ruku s nožem zachytit a za žádnou cenu nepustit! Někdy je i možné nůž z ruky vykopnout, ale bez jakéhokoliv tréninku moc nedoporučuji. V momentu kdy ruku zachytíte (Počítejte, že budete pořezáni, to Vás však nesmí v útoku zastavit. Útočník by vás pobodal daleko víc a nejspíše by Vás ubodal.) musíte těma nejtvrdšími údery, útočníka vyřadit z boje. Nepřemýšlejte co uděláte útočníkovi. Tady jde o Váš život! Udeřte ho do krku jak jen umíte, kopněte ho do mezikroku, píchněte ho do očí vší silou, udeřte ho do nosu, prostě udělejte vše aby útočník buď nůž pustil a utekl (I potom dál útočte! Boj nekončí tím, že nůž spadne na zem, útočník ho může sebrat a zaútočit znovu) nebo sám omdlel a složil se. Nezapomeňte, že po celou dobu útoku držíme ruku s nožem! To je to nejdůležitější!! Máte zbraň částečně pod kontrolou a útočník vás nemůže pobodat!!!

Toto platí i pro případ kdyby do nás útočník nůž píchl. Za žádnou cenu ho nesmí vyndat a pokračovat v útoku. Lidská psychika je naprogramovaná tak, že pokud už se někdo rozhodne bodnout neskončí u jednoho bodnutí. Tedy nebodne vás jednou ale 20x!!! Vždyť si jen vzpomeňte na zprávy v televizi… ubodal člověka 30 ranami do hrudníku….. Pokud se nám podaří útok odvrátit nikdy nesmíme nůž nebo jiný předmět vyndat ale ponechat ho v sobě a ihned vyhledat lékařkou pomoc. Vyndáním předmětu docílíme akorát zvýšeného krvácení a přeřezání další důležitých tepen, šlach nebo orgánů.

Držení nože

Pozorujte jak a kde má dotyčný ruce. Lidé pokud nic nenesou, většinou mají obě ruce v kapsách nebo vystrčené. Jedna ruka v kapse je většinou při rozhovoru nepřirozená. A o to více pozornosti ji musíme věnovat u cizího člověka na ulici. Může v ní totiž ukrývat např. nůž. To samé platí pro ruku za zády a všelijak v nepřirozené poloze. Viz obr. a – d.

 
 

A) Tady můžete vidět, že nůž se může schovat skoro do jakékoliv kapsy.

 
 

B) Ne každá volně spuštěná ruka může znamenat férové jednání.

 
 

C) I mezi ruku a nohu se vejde rozměrný nůž.

 

D) Zkřížené paže značí zápor či zimu. Někdo si takhle však může jen schovat
jeho vraždící zbraň.

   

Obrana s klackem, tyčí nebo teleskopem proti noži

Zkuste si sehnat nějakou zbraň. Např. klacek nebo nějakou tyč. Tím se síly částečně vyrovnají. Nikdy však nehledejte zbraň na úkor toho, že se otočíte nebo zbrkle budete hledat nějakou zbraň a útočník vás mezi tím pobodá. Když už máte v ruce tyč, pokuste se držet dostatečnou vzdálenost na kterou na vás útočník nedosáhne a snažte se ho udeřit do ruky držící nůž, aby nůž upustil. Delší klacek má výhodu, že můžete zasáhnout útočníka aniž by na vás dosáhl. Pokusí se proto zmenšit vaši vzájemnou vzdálenost a zaútočit. Vždy se snažte ustupovat tak aby se mezera mezi vámi neměnila a útočník na vás nemohl zaútočit. Pokud se vám podaří zasáhnout ruku a agresor nůž upustí, zaútočte i hned na hlavu, klíční kost či klouby na ruce. Vyřaďte agresora z boje. Základ je útočit na tvrdá místa, kde jsou kosti. Ne na svaly!

Jestliže se na vás útočník rozeběhne nemáte moc na výběr jak reagovat. Pokud nestačíte ustupovat, nezbývá vám nic jiného než uhnout do strany před rozeběhnutým útočníkem a tím vybočit z přímé linie rozeběhnutého útočníka a zároveň začít zasahovat tyčí hlavu (ruku v této rychlosti netrefíte) a pokusit se ruku s nožem zachytit…

Obrana proti tyči

Obrana proti tyči v některých bodech velice odlišná než proti noži. Základ je stejný. Snažíme se udržovat bezpečnou vzdálenost aby nás nemohl agresor zasáhnout. Snažíme se vyčkat až útočník promáchne či nebude ve střehu. Pokuste se ho nějak rozhodit, odvrátit pozornost nějakým zavoláním (Támhle je policie, co to támhle je, Hej ,,Martine,, pojď sem, apod.). V momentě kdy se otočí, či jeho střeh na okamžik povolí – Zaútočte!!! Překleňte vzdálenost mezi vámi na dostaňte se mu ,,na tělo,, v této blízkosti nebude moct zbraň pořádně použít. Maximálně nějakým píchnutím ale rozmáchnout se a vzít vás po hlavě nebude moct. Teď je to už podobné jako s nožem. Zbraň se snažíme zachytit a útočníka vyřadit z boje co nejrychleji to půjde.

Obrana při hromadném útoku

Pokud proti vám půjde rozjařená skupinka lidí radši přejděte na druhou stranu ulice nebo ještě lépe někam zahněte. Opilá skupina lidí dokáže být velice agresivní a takové následky zmlácení můžou skončit bohužel někdy i smrtí.

Psychologická povaha skupinové agrese má za následek, že útoky bývají velice brutální a končí většinou těžkým zraněním či smrtí. A jak se tedy bránit proti přesile? Když už incident nejde odvrátit a vy nemůžete utéct? Nejlepší je zaskočení skupiny. Zaútočit už tehdy kdy dá skupina najevo násilný záměr. A to nejlépe na vůdce skupiny (obvykle to bývá ten co nejvíce mluví a vede celou skupinu). Mohlo by to ostatní od útoku odradit. Vždy si musíte hlídat záda. Proto se pokuste dostat do nějakého průchodu, do otevřených dveří, mít za zády zeď. Cokoliv vám pomůže a znemožní útočníkům na vás zaútočit ze všech stran a v největším počtu.

Pokuste se najít nějakou zbraň, ať alespoň trochu vyrovnáte poměr sil. Klacek, nůž nebo klíč mezi prsty (poslouží jako boxer) Vám může pomoci při rvačce. Zde zase platí pravidlo – buďte sebevědomý, agresivní, naštvaný. Ukažte jim, že přes jejich přesilu nebudete slabý cíl. Při samotném boji si musíte dát pozor, aby jste neupadli na zem. Vždy musíte zůstat na nohou. Snažte se prát tak, aby jste se neprali dlouho s jedním soupeřem a tím nedali šanci ostatním útočníkům vás obstoupit a zaútočit. Musíte útočit na ty nejzranitelnější místa a tím útočníka co nejrychleji vyřadit z boje. Kryjte si záda. Vždy mějte skupinu před sebou pokud to půjde.

Obrana na zemi

Hlavní je při obraně na zemi ochrana trupu a hlavy. Vždy ležte mírně schoulené (tím zmenšíte útočnou plochu a zároveň skryjete částečně trup). Rukama si chráníme hrudník
a hlavu. Nohama vždy ležíme směrem k útočníkovi a zároveň se s nimi bráníme a útočíme. Kopy se snažíme vykrývat nohama a zároveň s nimi útočíme na genitálie a kolena. Útočník se nás bude nejspíše snažit obejít a zasáhnout do hlavy či břicha.Vždy se proto na zemi otáčíme zároveň s útočníkem tak, aby naše nohy směřovaly neustále k agresorovi.

Imaginární boj

Velmi dobré je také představa o imaginárním útoku. Zkoušejte si někdy v hlavě představovat až půjdete přes den po ulici s více lidmi (brzy ráno a v noci se plně soustřeďte na přítomnost) kolem nějakého koutu, výklenku, křoví co by jste dělali kdyby na vás někdo vyskočil. Zkoušejte si v hlavě představovat jak by jste udělali kryt na úder a kop, jak by jste mu stříkli sprej do očí a kopli ho do mezikroku, následně utekli , kudy přesně by jste utíkali, jak a co by jste křičeli apod. Opravdu to pomáhá a člověk si tak představuje různé varianty útoků. Je jasné, že pravé přepadení bude vždy úplně jiné a daleko těžší na ubránění. Ale vy už budete částečně psychicky a podvědomě připraveni na nějaký útok až půjdete večer sami kolem tohoto koutu nebo jemu podobnému. Musíte to brát jako takovou vaší hru. Hru, kterou hrajete jen vy a nikdo vám v ní nepomůže, ale vy i přes to chcete vyhrát a vyzrát na veškeré nástrahy… Hrajte ji s dobrou náladou a radostí jak vždy zničíte hlavní nestvůru. Jen nezapomeňte a nenechte se nikdy ukolébat omylnou představou o lehkém soupeři. Ta nestvůra bude doopravdy daleko a daleko silnější než je ve vaší hře…!

Máte zasáhnout a pomoci napadenému na ulici?

Toto je velice těžká otázka. V dnešní době jsou útočníci ve většině případech ozbrojeni a jsou velice agresivní. Je tisíce případů kdy už na to tito ,,hrdinové,, doplatili! Vždyť si jen vzpomeňte na smutný příběh pana Velíška. Bude proto lepší než se pustit do fyzické potyčky s útočníkem a ohrožovat jak svůj tak napadeného život, raději zavolat policii a z bezpečné vzdálenosti začít např. křičet, že policie je na cestě a že ho vidíte, že za tohle si půjde na dlouho sednout apod. Snažte se všelijak znervóznět útočníka a přivolat ostatní chodce. Ať všichni slyší, že se něco děje. Dejte však pozor, aby Vás dotyčný nedohnal a nezranil vás. Buďte radši dál někde za rohem apod.


„Raději vzbuďte pozornost a znervózněte pachatele z bezpečné vzdálenosti”

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář